Lai gan termini "aizbildnis" un"aizgādnis" bieži tiek lietoti līdzīgi, tiem ir būtiskas atšķirības, kas jāzina vecākiem, aizbildņiem un aizgādņiem.
Definīcija.
Aizgādnis ir persona, kurai ir likumīgas tiesības un pienākumi attiecībā uz bērnu. Aizgādņa galvenais uzdevums ir rūpēties par bērnu, nodrošinot viņam drošu vidi,izglītību un emocionālu atbalstu.
Loma.
Aizgādnis parasti ir viens vai abi bērna vecāki. Ja vecāki ir šķīrušies, tiesa var lemt par to, kuram no vecākiem vai pat kurai citai personai piešķirt aizgādības tiesības. Aizgādnim ir plašas tiesības un atbildība par bērna ikdienas aprūpi, tostarp arī lēmumu pieņemšanu par bērna izglītību un veselību.
Pienākumi.
Aizgādnim ir jānodrošina bērna fiziskā un emocionālā labklājība. Tas ietver arī bērna izglītību, veselības aprūpi un dzīvesvietas nodrošināšanu. Aizgādnis veido stabilu un drošu vidi bērna izaugsmē, rūpējoties par viņa ikdienas vajadzībām un nākotni.
Definīcija.
Aizbildnis ir persona, kuru tiesa iecēlusi, lai pārstāvētu un aizsargātu bērna intereses, kad bērna vecāki vairs nevar veikt šos pienākumus, piemēram,viņu nāves, smagas slimības vai tiesību ierobežošanas gadījumā.
Loma.
Aizbildni parasti ieceļ gadījumos, kad bērns ir palicis bez vecāku aprūpes, piemēram, vecāku nāves vai nespējas gadījumā. Aizbildnis darbojas bērna labā un pieņem svarīgus lēmumus par viņa dzīvi, piemēram, izglītību un veselības aprūpi.
Pienākumi.
Aizbildnim ir jānodrošina bērna labklājība un intereses, tostarp sniedzot viņam emocionālu un praktisku atbalstu. Aizbildnis pieņem lēmumus, kas skar bērna dzīvi, līdz bērns sasniedz pilngadību vai līdz tiek atjaunotas vecāku tiesības.
Izpratne par šo aizbildnības un aizgādnības atšķirību palīdzēs labāk orientēties juridiskajos jautājumos, kas saistīti ar bērnuaprūpi un aizsardzību.